Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

OLYMPIAKOS 89-41 montepaschi siena 22-3-2011

«Φανταστείτε ότι είναι κρίσιμη άμυνα. Δείξτε μου ότι μπορείτε να ανταποκριθείτε». Τα λόγια αυτά, είναι οι εντολές του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Ντούσαν Ίβκοβιτς στους παίκτες της ομάδας και συγκεκριμένα στους Κατσίβελη και Πανανικολάου. Όχι στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά στα τελευταία 22 δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 47-9! Τα σχόλια είναι περιττά. Αυτός ο πρύτανης του μπάσκετ, αυτός ο πολύπειρος προπονητής, αλλά με δίψα εφήβου,  έφτιαξε μια ομάδα που τσακίζει κόκαλα. Μια ομάδα ικανή για κούπες, ικανή για το νέο τρεμπλ.

Τι έκανε ο Θρύλος κόντρα στην Σιένα; Πολύ απλά το τέλειο μπάσκετ. Άμυνα ναρκοπέδιο. Για να βάλει καλάθι η Σιένα, έπρεπε να στείλει έγγραφο στα γραφεία της ΚΑΕ και περίμενε να εγκριθεί. Ξεκίνημα με 19-0! Οκτώ λεπτά χρειάστηκαν οι Ιταλοί για να βάλει τρίποντο ο Ζήσης και στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 24-4! Στο πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα, οι Ιταλοί έκαναν αρνητικό ρεκόρ στην διοργάνωση με 0 στα 14 δίποντα. Η συνέχεια, ακόμα καλύτερη. Στο 15’ το σκορ ήταν 36-6 και στο 16:40, 41-7! Το ημίχρονο έληξε με το εκπληκτικό 47-9. Και για να ασκήσουμε και κριτική, ούτε  40 πόντους διαφορά!

Ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου και η εντολή του Ντούντα ήταν μία: «Άμυνα, άμυνα, άμυνα». Ο Σέρβος είδε την ομάδα του να δέχεται μόλις 9 πόντους στο ημίχρονο (επίσης ρεκόρ διοργάνωσης) και ζητούσε ακόμα μεγαλύτερη πίεση! Το 47-9 του ημιχρόνου έγινε 55-9 (!) και κάπου εκεί βρήκε λίγο χώρο η Σιένα και έβαλε πόντους, οι οποίοι στο ΣΕΦ πανηγυρίστηκαν σαν γκολ! Σκορ με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου  61-22! Όσον αφορά τα σουτ της Σιένα; Πέντε εύστοχα σε 47 προσπάθειες.  Θα περίμενε κανείς, ότι ο Ολυμπιακός θα χαλάρωνε. Με τον Ντούντα ποτέ! Το σκορ
έφτασε στο 77-25 στο 34:45, για να φτάσουμε στο τελικό 89-41!

Μέγας είσαι Θρύλε και θαυμαστά τα έργα σου! Διαφορά 48 πόντων, με τους Ιταλούς να βάζουν καλάθι στα τρία τελευταία δευτερόλεπτα και χάθηκε το ρεκόρ της μεγαλύτερης νίκης στην ιστορία της ομάδας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Δεν πειράζει την επόμενη φορά…

Πρέπει φυσικά να πούμε, ότι μπορεί ο Ολυμπιακός να ράπισε την Σιένα, ωστόσο έκανε το 1-0. Την Πέμπτη πρέπει να παίξει και πάλι με σοβαρότητα για να κάνει το 2-0 και να βρεθεί ένα βήμα από το final – 4.
Επειδή τίποτα στη ζωή δεν είναι τυχαίο, ο Ολυμπιακός έσπασε και το ρεκόρ της καλύτερης άμυνας σε ευρωπαϊκό του παιχνίδι,. Το προηγούμενο, κόντρα στον Παναθηναϊκό (με ποιον άλλο…) όταν πάλι με προπονητή  τον Ντούσαν Ιβκοβιτς είχε κερδίσει τα… παιδιά στο ΟΑΚΑ με 69-49. Και στην πορεία σήκωσε το ευρωπαϊκό στη Ρώμη! Τι Ρώμη, τι Βαρκελώνη...

Τα δεκάλεπτα: 24-4, 47-9, 61-22, 89-41
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ανκαραλί (Τουρκία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1), Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 11 (1), Μπουρούσης 14 (1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 15, Νίλσεν 2, Παπανικολάου 4, Ερτσεγκ 10, Κατσίβελης 7 (1), Χαλπερίν 7 (1), Γκόρντον 7.

ΣΙΕΝΑ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 1, Ζήσης 5 (1), Χέρστον 10, Καραρέτο 3 (1), Ράκοβιτς, Λαβρίνοβιτς 12 (1), Καουκένας 4, Ρες 1, Ακιντελε, Γιάριτς 2, Στόουνρουκ 3, Μος.